Jak najlepiej umyć okna na wiosnę?

Z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej osób przymierza się do wiosennych porządków. Mycie okien stanowi jeden z najbardziej pracochłonnych etapów podczas sprzątania w mieszkaniu. Warto więc zwrócić uwagę na kilka kwestii, tak aby udało nam się szybko i efektywnie zakończyć pracę. Jak najlepiej umyć okna na wiosnę?

Do ich mycia warto zabrać się w pogodny dzień, ponieważ byłoby szkoda, żeby ulewa przerwała pracę, a cały wysiłek poszedł na marne. Z drugiej strony, najlepiej zacząć szorowanie w czasie, gdy na okno nie padają promienie słoneczne, które powodują zbyt szybkie wysychanie płynu na szybach. Zanim podejmie się pracę, trzeba przygotować potrzebne materiały, takie jak spray do szyb, wiaderko z wodą, szmatka i gumowa ściągaczka. Należy też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i ustawić sobie drabinę lub stabilne krzesło, gdyż balansowanie na rozchwianych meblach lub cienkim i wątłym parapecie może zakończyć się groźnym wypadkiem.

Po zestawieniu wszystkich przedmiotów z parapetu i otwarciu okna, pracę zaczyna się od starannego popsikania szyb płynem do mycia okien i przetarcia ich suchą szmatką. Następnie zmywa się płyn mokrą ściereczką i ściąga krople wody za pomocą gumowej ściągaczki, zwracając uwagę na to, aby woda nie kapała na podłogę. Płyn zebrany przy dolnej krawędzi szyby zdejmuje się przy pomocy czystej szmatki. Pod koniec należy spojrzeć pod światło na szybę i sprawdzić, czy w niektórych miejscach nie pozostały zacieki lub zabrudzenia. W razie potrzeby powtarza się psikanie i przecieranie szyb, a w przypadku, gdy okna są szczególnie zabrudzone, konieczne może okazać się ponowne ich umycie.

Warto także wymyć framugi okienne i parapety, które często są bardziej upaprane, niż same szyby. Najlepiej wykorzystać w tym celu czystą, wilgotną myjkę z odrobiną środka czyszczącego, który nie uszkodzi farby ani plastiku.